Правове регулювання застосування спеціальних засобів працівниками міліції

В умовах сьогодення ця тема є дуже актуальною, адже питання підвищення ефективності застосування спеціальних засобів працівниками органів внутрішніх справ з кожним днем набуває все більшої важливості.

Комусь із нас уже доводилось зустрічатись із представниками правоохоронних органів або ж бути свідком застосування ними спецзасобів. Хтось, на жаль, може назвати немало фактів, коли при зустрічі з озброєним злочинцем правоохоронці через невмілі дії отримували тілесні ушкодження, поранення.

Непоодинокі випадки вбивств працівників ОВС, пов’язаних з виконанням ними службових обов’язків. Тільки за минулий рік загинуло більше 70 правоохоронців. Деякі з них при посяганні на їх життя невміло застосовували спецзасоби, або в необхідній момент не застосовували їх зовсім. Тому, досконале володіння спеціальними засобами та вміння їх застосувати – професійний обов’язок кожного правоохоронця.

Отож, що таке спеціальні засоби і в яких випадках правоохоронці звертаються до їх застосування?

Загалом, спеціальні засоби — це сукупність різноманітних технічних засобів впливу на правопорушника, спеціальні пристрої, речовини та відповідні тактичні прийоми, що використовуються із суворим дотриманням законності під час здійснення оперативно-службових заходів з метою профілактики та розкриття злочинів, охорони громадського порядку та забезпечення охорони окремих установ.

Основними та найбільш застосованими серед них є:
— гумові кийки;
— наручники;
— газові гранати, балончики, споряджені сльозоточивим газом;
— засоби зв’язування;
— бронежилети, шлеми, броньовані щити;
— пристрої для відкриття приміщень;
— бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби;
— а також, у визначених законом випадках, використовують службових собак.

Цей перелік не є вичерпним. І так, порядок їх застосування регулюється Законами України: «Про міліцію» (1990), «Про охоронну діяльність» від 22.03.2012 та Правилами застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку (затв. РМ УРСР 27.02. 1991 р.)

Спеціальні засоби застосовуються лише тоді, коли уже були використані й не дали бажаних результатів усі інші форми попереднього впливу на правопорушників. Тому застосуванню спеціальних засобів повинно передувати попередження про намір їх застосування, якщо зробити це дає змогу ситуація.

Звертаю вашу увагу, що спеціальні засоби спрямовані безпосередньо на особу порушника і здатні завдати шкоди його здоров’ю, та навіть позбавити його життя. У зв’язку з цим закон вимагає від працівників правоохоронних органів використовувати їх в межах реальної необхідності й тільки тоді, коли уникнути її застосування неможливо.

При цьому заподіяна шкода здоров’ю порушника повинна бути мінімальною. У кожному випадку суб’єкти застосування спецзасобів зобов’язані забезпечити у найкоротші строки надання потерпілому першої медичної допомоги.

Спеціальні засоби застосовуються у таких випадках:
1) для захисту громадян і самозахисту працівника міліції від нападу та інших дій, що створюють загрозу їхньому життю або здоров’ю;
2) для припинення масових безладь і групових порушень громадського порядку;
3) для відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби, незалежно від їх належності або їх звільнення у разі захоплення;
4) для звільнення заручників та ін.

Дуже поширеним спецзасобом для припинення масових правопорушень є гумові кийки. Вони призначені для відбиття нападу правопорушників, придушення опору та контролю правопоруш¬ника.

Останнім часом ми бачимо, що працівники правоохоронних органів б’ють правопорушників куди попало. А це є неправомірно. Забороняється нанесення ударів гумовим кийком по голові, шиї, ключицях, животі, статевих органах.

Забороняється застосовувати спеціальні засоби до жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх, окрім випадків учинення ними групового нападу, що реально загрожує життю та здоров’ю людей, працівників міліції, або збройного нападу, збройного опору.

Про застосування спеціальних засобів працівник правоохоронного органу рапортом обов’язково доводить до відома безпосереднього начальника.

Висновки. Отже, дослідивши дану тему, можна підбити висновки: будь-яке застосування спеціальних засобів працівниками правоохоронних органів має будуватися на принципах законності, гуманізму, демократизму, оптимальності. Правоохоронці повинні пам’ятати, що: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».

Важливим є і інший момент – психологічний. Беручи до уваги той факт, що останнім часом між громадянами та правоохоронцями відбувається все більше конфліктів, не можна оминути увагою важливий психологічний чинник: дратівливість людей у момент сутички, загальну зневагу громадян до людей у формі, тощо. Все це може призвести до більш частого застосування спецзасобів з боку правоохоронців. Всі ці негативні чинники і призвели до збільшення кількості конфліктів між правоохоронцями та громадянами за останні кілька років.

Залишити свій коментар

Пошук по сайту